Scurt Istoric

Istorie Noiembrie 19, 2014

Biserica cu hramurile ”Acoperământul Maicii Domnului și Sf. Gheorghe” Blebea este situată la poala Dealului Boiștea,chiar in marginea pădurii si poate fi admirată de pe toate culmile ce împrejmuiesc orașul Târgu Neamț.

În aceeași curte se află biserica veche ce datează din anul 1840,refăcută in anul 1890 și modificată din forma ei inițială in anul 1930,dar și biserica nouă,zvletă și impunătoare, incepută in anul 2000 și care urmează sa fie sfințită in data de 21 septembrie 2014. Biserica nouă a preluat de la biserica veche nu doar cele două hramuri,ci și intimitatea,pacea și liniștea pe care le transmite celor ce intră cu smerenie într-însa și se închină cu evlavie,plecând genunchii inimii și înălțând sufletul curat lui Dumnezeu Cel veșnic viu. În present,preotul Platon Constantin deservește această biserică, slujind cu devotement lui Dumnezeu si credincioșilor ei.